Geçen senelerin en çok okunan kitapları arasında yer alan Açlık Oyunları Serisinin ilk filmi  Ateşi Yakalamak 23 Mart 2012 tarihinde sinema salonlarında izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Uzun bir çekim sürecinden sonra hazır hale getirilen filmin ana konusu ise Eylül 2008 tarihinde Suzanne COLLİNS tarafından kaleme alınan Alaycı Kuş serisinin ilk kitabı olan Açlık Oyunları isimli romana dayanıyor.

Piyasaya çıktıktan sonra kısa sürede büyük bir beğeni kazanan roman serinin kalan 2 kitabının da büyük bir satış başarısı yakalamasına sebep oldu.

Tabi ki bu durum film yapımcılarını da oldukça sevindirdi ve muhteşem bir kurgu üzerine oturtulmuş seri için bir film çalışmasına başlandı bile.

Aradan geçen 2 sene içerisinde filmin yapımı tamamlandı ve Alaycı Kuş serisinini ilk filmi, Açlık Oyunları 23 Mart 2012 tarihinde gösterime girebilecek hale getirildi.

Serinin kitapları ve Okuyucu ile buluşma tarihleri şu şekildedir.

Eylül 2008 : Açlık Oyunları

Eylül 2009: Ateşi Yakalamak

Eylül 2010: Alaycı Kuş 

 

Açlık Oyunları Filminin Künyesi 

Sinemalar Puanı 7.2/10
Yapım: 2012 – ABD
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Dram, Fantastik, Gerilim, Gizem, Macera, Romantik, Psikolojik, Gençlik,
Yönetmen: Gary Ross,
Oyuncular: Josh Hutcherson, Isabelle Fuhrman, Elizabeth Banks, Woody Harrelson, Liam Hemsworth, Wes Bentley, Stanley Tucci, Donald Sutherland, Jennifer Lawrence, Alexander Ludwig, Toby Jones, Leven Rambin, Lenny Kravitz, Amandla Stenberg, Willow Shields, Jack Quaid, Jacqueline Emerson, Latarsha Rose, James Gaisford, Amber Chaney, Jeremy Marinas, Ethan Jamieson, Sam Ly, Kalia Prescott, Chris Mark, Paula Malcomson, Dayo Okeniyi, Brooke Bundy, Phillip Troy Linger, Nelson Ascencio,
Müzisyen : Danny Elfman, T-Bone Burnett,
Görüntü Y.: Tom Stern,
Senaryo (Kitap): Suzanne Collins,
Yapımcı: Suzanne Collins, Fernando Lara, Jon Kilik, Louise Rosner, Robin Bissell, Nina Jacobson,

 

Açlık Oyunları Film Özeti

Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içerisinde Panem ulusu yaşamaktadır.Başkent Capitol’ün etrafında 12 bölge bulunmaktadır.Capitol şiddetli ve acımasızdır ve bölgeler bir hat boyunca sıralanmıştır.Onların her biri her yıl yapılan Açlık oyunlarına katılmak zorundadır.Yarışma için her bir bölgeden yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve bir kız çocuğu göndermek durumundadır.Açlık oyunları TV’den canlı yayınlanan ölümüne bir kavgadır.

On altı yaşındaki Katniss Everdeen annesi ve 12 yaşındaki kızkardeşi ile yaşamaktadır.Oyunlarda kızkardeşinin yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır.Ancak Katniss daha önce de ölüme çok yaklaşmıştır ve bu kez kızkardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi verecektir.Gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden bir yarışmacı olmuştur.Eğer bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneğini başlatmış olacaktır. Kazanmak ün ve talih anlamına gelir. Kaybetmek ise kesin ölüm.

Açlık Oyunları başlasın..!!

Katniss Everdeen: 16 yaşında,siyah saçlı,gri gözlüdür.Babası madencidir ve babası ölünce ailesini ayakta tutmak için avlanmak,parası olmadığı için değiş tokuş yapmak durumundadır. babası ölünce hayattan kopmuştur.11 yaşından beri annesine ve kardeşine o bakmaktadır.Daha sonra açlık oyunlarına kızkardeşi Primrose seçilince,onun yerine açlık oyunlarına katılır.Ok atmakta çok ustadır ve bitkileri tanır.Gale’e karşı tuhaf duyguları vardır ama bir türlü çözemez.Peeta ile tanışınca zamanla ona aşık olmaya başlar ve işler karışır.

Peeta Mellark: 16 yaşında,sarı saçlı,mavi gözlüdür.Babası fırıncıdır.Hayatı boyunca hiç avlanmamıştır.Fırıncıda çalışırken sürekli ağır ekmek sepetlerini kaldırdığı için güçlü kollara,pastaları süslediği için de iyi bir kamuflaj yeteneğine sahiptir.İki tane ağabeyi vardır.Açlık oyunlarına seçilince,kimse onun yerine geçmeye gönüllü olmamıştır.Katniss’e aşıktır.Aşkını ilk defa Capitol’de açıklar.Katniss’i korumak için kendi hayatını feda etmeye hazırdır.

Gale Hawthorne: Gale,aynı Katniss gibi,siyah saçlara ve gözlere sahiptir.18 yaşındadır.Avcılıkta,ok atmada,iz kaybettirmede en iyisidir.Babası Katniss’in babasıyla beraber maden kazasında ölünce,2 erkek,1 kız kardeşine ve annesine bakmak için avlanmak ve değiş tokuş yapmak zorundadır.Zaman içinde Katniss’le iyi anlaşmaya başlarlar ve dost olurlar.Evlerine beraber yiyecek götürürler.Gale çok yakışıklıdır ve okuldaki tüm kızlar onun peşinden koşmaktadır.Ancak o,Katniss’e aşıktır.Katniss ise duygularından emin değildir.

Primrose Prim Everdeen: Katniss’in kızkardeşidir.12 yaşındadır.Sarı saçlara,mavi gözlere sahiptir.Çok merhametli ve alçakgönüllüdür bu yüzden avlanamaz.Avlanamadığı için ablasına yardım edemez.Ama annesi eczacıdır ve o da annesinden bitkiler hakkında bilgiler öğrenip,tedavilerde annesine yardımcı olur. Lady isimli bir keçisi,ve düğün çiçeği adında bir kedisi vardır.

Mr. Everdeen: Madencidir ve bir maden kazasında ölmüştür.Ok yapmakta ve bitkileri tanımakta çok başarılıdır ve bunların hepsini Katniss’e öğretmiştir.Ayrıca Alaycı Kuşları çok iyi öttürebilir.

 Mrs. Everdeen: Sarı saçlara,mavi gözlere sahiptir.Eczacıdır.Eşi öldükten sonra dünyayla ilişkilerini koparıp bir süre duvarı seyrederek yaşamıştır.Kendisini ve kızkardeşini böyle ölüme gönderdiği için Katniss onu asla affetmeyecektir.Bulundukları bölgede kimsenin parası doktorlara yetmediği için genelde hastaları Prim’le beraber o tedavi eder.

Haymitch Abernathy: 12. Bölgeden açlık oyunlarını kazanan tek kişidir ve bu yüzden 12. bölgeden açlık oyunlarına katılan herkese koçluk yapmaktadır.Şarap içmeyi çok sever ve genellikle sarhoştur.Ama daha sonra kendini toparlar ve Katniss ile Peeta’ya yardım eder.

Cinna: Katniss’in stilistidir.Açlık oyunlarının tüm kutlamalarında, açılışlarında Katniss’i hazırlar.Katniss onu çok sevmektedir ve kendisine yakın hissetmektedir.

 

Açlık Oyunları Film Fragmanları

 

Fragman 1:

Fragman 2:

Önceki Yazı:Sakarya AFM Sinemalarında Bu Haftanın Filmleri (09 Mart 2012 – 16 Mart 2012)

Sonraki Yazı:Adapazarı AFM Sinemalarında Haftanın Filmleri (16 Mart 2012 – 23 Mart 2012)

Yorumlar
2 Yorum
  1. Yazar
    şeval

    böyle bir sinama filmi yok ya çok heyecanlı

  2. […] halen izlenmeye devam ediliyor. Özellikle geçen hafta gösterime giren Açlık Oyunları için BURADAKİ ve BURADAKİ yazılarımıza […]

Bir yorum yazın